Mateusz BartyzeL
Lublin ul. jana sawy 6/1B

Zapraszam do skorzystania z oferty mojego gabinetu. Zachęcam do kontaktu telefonicznego w celu rezerwacji wizyty na konkretny dzień i godzinę.

KONTAKT

Ćwiczenia oddechowe w połączeniu z ekspozycją na zimno

W jaki sposób codziennie zimne prysznice wpływają na nasze zdrowie? Korzyści jest wiele, ale zacznijmy od tego co faktycznie dzieje się w ciele
Poprzez regularną ekspozycje na zimno  stymulowane są termoreceptory i termodetektory.

Czym są i za co odpowiadają ćwiczenia oddechowe?

Termoreceptory wewnętrzne kontrolują temperaturę ciała wewnątrz organizmu i zewnętrz, następnie przekazują informację w postaci impulsów nerwowych do podwzgórza.

Termodetektory zlokalizowane są w podwzgórzu i reagują na zmianę temperatury, docierających do krwi. Termoreceptortami i termodetektorami zarządza podwzgórze- biologhinczy termostat. Za wykonywanie poleceń podwzgórza odpowiadają efektory układu termoregulacji, układ krążenia i gruczoły potowe. Składają się one na efektory termoregulacji fizycznej. Zaś na efektory termoregulacji chemicznej odpowiadają mięśnie szkieletowe, wątroba, nerki i tkanka tłuszczowa.

Co znaczy to dla „zwykłego” człowieka ?

W przypadku niskich temperatur organizm zaczynać wytwarzać ciepło. Narządem, który ogrzewa krew jest wątroba. Dla przykładu - pracując nieprawidłowo pacjent gorzej znosi zimno, ma gorszy wzrok, zmęczenie mięśniowe, zmiany płytki paznokcia, suchość oczu i wiele innych objawów. Organizm ogrzewa się również poprzez termogeneze drżeniową i bezdrżeniową. W przypadku termogenezy drżeniowej obserwujemy wzrost napięcia mięśniowego i to drżenie mięśniowe powoduje powstawanie ciepła. Źródłem energii do pracy mięśni są węglowodany oraz lipidy, natomiast jeśli chodzi o termogenezę bezdrżeniową dochodzi do wytwarzania ciepła bezpośrednio w brunatnej tkance tłuszczowej. Ta brązowa tkanka tłuszczowa u osób, które narażone są na niską temperaturę, występuje w większych ilościach i to właśnie w niej jest bardzo duża ilość mitochondriów. W nich, czyli w  wewnętrznej błonie, znajduje się białko zwane termogenina i to właśnie ona odpowiada za wytwarzanie energii w postaci ciepła. Aby organizm umiał się skutecznie ogrzać trzeba ponownie wyprodukować ową tkankę.
Jedynym skutecznym sposobem jest regularne morsowanie(5-6 x w tygodniu!).

Ekspozycja na zimno, która MUSI być poprzedzona ćwiczeniami oddechowymi. Poprzez taki trening układu krwionośnego, zwiększa się odkształcalność krwinek czerwonych, jeżeli zwiększyła się odkształcalność, to automatycznie zwiększył się dopływ tlenu do tkanek. Nie ma zmian w agregacji, czyli zlepialności krwinek czerwonych. Krwinki są bardziej elastyczne, potrafią się lepiej odkształcać, przechodzić w tym obkurczonym systemie naczyń krwionośnych.

Zimne prysznice lub morsowanie to wcale nie fanaberia — to naprawdę ma zbawienny wpływ dla naszego organizmu.

Pozostałe korzyści płynące z morsowania:

  • Utrata tkanki tłuszczowej
  • Łagodzenie stanów zapalnych
  • Wydłużone życie - zmiana temperatury wody o 6 stopni wpływa na wydłużenie życia o 75%. Badanie wykonano u owadów, ryb i myszy!
  • Stymulacja układu nerwowego
  • Działanie przeciwdepresyjne
  • Zmniejszenie obrzęków
  • Szybsza regeneracja
  • Poprawa jakości snu
  • Regulacja poziomu glukozy we krwi
  • Trening układu immunologicznego

Jak zacząć zimne prysznice? Każde wejście do wody musi być poprzedzone odpowiednimi ćwiczeniami oddechowymi.

Ćwiczenia oddechowe - do czego są nam potrzebne?

Ćwiczenia oddechowe - czym są i do czego są nam potrzebne? Oddychanie to w końcu jedna z potrzeb fizjologicznych, koniecznych do życia.
Praca z układem oddechowym jest przydatna podczas każdego rodzaju rehabilitacji, a prawidłowy oddech i wentylacja organizmu to podstawa. Można nawet powiedzieć, że oddech zaraz obok aktywności fizycznej i higieny psychicznej to jeden z filarów zdrowia.

Wielu z Was może się wydawać, że w oddychaniu nie ma nic trudnego. Wdech, wydech i tyle. Nad czym tu się zastanawiać? Niestety z moich obserwacji wynika, że większość z moich pacjentów oddycha nieprawidłowo. Oddech jest płytki, sposób oddychania nieergonomiczny. Nie wykorzystujecie swojego potencjału oddechowego. Wcale nie trzeba być chorym, aby mieć złe nawyki oddechowe.

Jakie są sygnały, wskazujące na to, że nie oddychacie wystarczająco głęboko?

  • Przewlekłe zmęczenie
  • Skłonność do garbienia się
  • Uczucie sztywnych żeber
  • Męczenie się podczas niewielkiego wysiłku
  • Duszność

Na pozór prosta czynność wymaga jednak odpowiednich ćwiczeń, by prawidłowo spełniała swoją rolę.

Ćwiczenia oddechowe odgrywają również bardzo ważną rolę podczas treningów, na przykład modnego obecnie biegania. Czy czuliście kiedykolwiek różnicę w szybkości i głębokości oddechu podczas biegu? A może towarzyszył Wam bezdech? Jeżeli tak, to czas popracować nad oddechem.

Z czasem nasz organizm staje się bardziej wydolny. Każdy kolejny trening to niższe tętno po tym samym odcinku. Lepsze funkcjonowanie systemu oddechowego sprawi, że maksymalnie oddalicie od siebie uczucie zmęczenia. Tym samym poprawi się Wasza zdolność aerobowa i anaerobowa, czyli wydolność tlenowa i beztlenowa oraz większy się pułap tlenowy. Dzięki temu jesteście również w stanie dostarczyć do organów i mięśni jeszcze większą ilość tlenu.
Ćwiczenia oddechowe wyeliminują bezdech, który często występuje u biegaczy amatorów. Poza tym, zyskacie również lepszą postawę ciała. Dodatkowo, trening oddechowy będzie owocował poprawą krążenia oraz zwiększonym dostępem tlenu. Będziemy lepiej panować nad oddechem. Jak widać, oddech choć tak zapomniany jest najważniejszym elementem podczas treningu i wie o tym każdy zawodowy sportowiec.

terapia blizn - medycyna holistyczna lublin

medycyna holistyczna lublin mateusz bartyzel rehabilitacja

Zaplanuj swoją wizytę

Zadzwoń pod numer tel. 512 812 983 w celu umówienia wizyty na konkretną godzinę